Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Optimalizace postavení VKOL v rámci konzorcia MOLIN

O grantu

Projekt Optimalizace postavení Vědecké knihovny v Olomouci v rámci konzorcia MOLIN je financován z grantu, který poskytla nadace Open Society Institut (člen sítě Sorosových nadací).

Cílová částka grantu sloužící pro realizaci projektu činí: 46 696 USD.

Období, ve kterém bude projekt realizován: říjen 1998 až prosinec 1999.

Kontakt na národní pobočku sítě nadací George Sorose v České republice:

Open Society Fund Praha
Staroměstské náměstí 22
110 00 Praha 1

O projektu

Základní myšlenkou projektu Optimalizace postavení Vědecké knihovny v Olomouci v rámci konzorcia MOLIN, který lze realizovat dosažením plnohodnotného partnerství v konzorciu MOLIN, je umožnit efektivní přístup k bohatým a vzácným fondům knihovny v reálném čase.

Knihovní systém CDS/ISIS, který v současnosti knihovna používá, neumožňuje automatické propojení se svým okolím. Veškeré příspěvky do centrálních databází a souborných katalogů, které jsou spravovány a řízeny v Národní knihovně v Praze a v Moravské zemské knihovně v Brně, je možné zpracovávat pouze v dávkovém režimu. Velkou nevýhodou systému je fakt, že databáze nelze vystavovat na Internetu. Kromě toho systém není integrovaný a pracuje pouze s katalogem; výpůjční a čtenářský modul tvoří zvláštní programy psané v databázovém systému FoxPro. Systémy FoxPro a CDS/ISIS nejsou kompatibilní.

Knihovna se rozhodla odstranit zmíněné nedostatky nákupem integrovaného knihovního systému ALEPH a patřičného hardwarového vybavení. Na základě tohoto rozhodnutí se knihovna účastní projektu MOLIN společně s Moravskou zemskou knihovnou v Brně, Masarykovou univerzitou v Brně a Palackého univerzitou v Olomouci. Vznikl tak první projekt, který spojuje univerzitní a veřejné knihovny, a který ověřuje nasazení dvou komunikačních systémů - izraelského ALEPHu a britského TINLibu. Projekt podporuje American Mellon Foundation.

Jakkoliv partneři konzorcia uznávají naléhavost potřeb Vědecké knihovny v Olomouci, před kterou stojí úkol zajistit hardwarové i softwarové vybavení (proto i část z grantu AMF byla nejvyšší), dostupné finanční prostředky stále neumožňují kompletní technické vybavení, a to ani s přihlédnutím na prostředky státního rozpočtu.

Od projektu si slibujeme:

  • navázání on-line spojení s okolím
  • prezentaci výstupů na Internetu
  • podílení se na sdílené katalogizaci
  • podílení se na virtuálním katalogu vytvářeném členy MOLINu

For those who are interested in more detailed description of the project. (English)

Aktualizováno: 09.02.2009
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno     ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 13.09.2019 10:15
TOPlist