Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Katalog k výstavě Slezsko po Velké válce

Bouřlivé období po skončení I. světové války přiblížila veřejnosti výstava, kterou připravily Vědecká knihovna v Olomouci a Veřejná vojvodská knihovna v Opolí. Expozice s názvem Slezsko po Velké válce – Čas plebiscitu v Horním Slezsku (1919–1921) se vrátila do doby, kdy se tvořily hranice obnovených států. V případě národnostně smíšeného Horního i Těšínského Slezska mělo o budoucí příslušnosti rozhodnout referendum.

Výstava mapovala plebiscitní kampaně na území Horního a Těšínského Slezska v období po I. světové válce, a to prostřednictvím dobových plakátů, letáků, novinových článků, propagačních brožur a dalších materiálů. Návštěvníci tak mohli shlédnout ukázky polské, české a německé propagandy, která ve vyhrocené podobě ukazuje dobové mýty, stereotypy a nacionální schémata. Ty líčí Čecha jako antikatolického dobyvatele, Poláka jako žebráka, jenž válčí s každým ze svých sousedů, a Němce jako křižáckého, násilnického Prušáka a velmi názorně tak dokumentují složitost středoevropské problematiky v nedávné minulosti.

Vernisáž výstavy proběhla v pondělí 1. října 2012 v 17:00 hodin ve Vědecké knihovně v Olomouci, v Galerii Biblio. Zájemci si ji mohou tamtéž prohlédnout až do konce listopadu. K celé akci přispěl formou dotace i zřizovatel knihovny, Olomoucký kraj. Díky jeho podpoře mohl expozici doprovodit také dvojjazyčný katalog, jehož prostřednictvím bude výstava přístupná nejen jejím návštěvníkům, ale také čtenářům v celém Česku, Polsku i kdekoliv jinde. Katalog si můžete objednat pomocí formuláře níže.


Aktualizováno: 29.05.2013Bookmark and Share
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 15.08.2019 14:03
TOPlist