Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Materiály pro ochranu a opravu knih

Pozvánka na konferenci, velikost 34 kB.

11. ročník odborné konference
Problematika historických a vzácných knižních fondů Čech, Moravy a Slezska

Materiály pro ochranu a opravu knih

Lukáš Pajer

Způsoby a prostředky k ochraně a opravám knih běžně používané v současné době většinou čtenářů, ale i knihovníky v knihovnách a ve školách jsou z odborného hlediska neprofesionální a spíše knihám více uškodí, než aby je zachránily.

Používání izolep a kobercových pásek je sice nejsnadnějším způsobem jak knihu opravit, zároveň je to však způsob vůči knize velmi barbarský.

Pouze tradiční způsoby opravy knih, které dodnes používají knihařští mistři jsou největší zárukou odborně provedené opravy knihy. I tyto tradiční metody opravných zásahů mohou být v současné době doplněny či úplně nahrazeny novými prostředky a materiály, které byly vyvinuty na základě osvědčených postupů a zkušeností. Na základě takových zkušeností vyvinula německá firma Neschen materiály pro odbornou opravu a konzervování papírových dokumentů a knih. Oprava poničených knih je s použitím těchto materiálům nejen odborná, ale zároveň také velmi snadná a rychlá, což ocení nejen čtenáři, ale především knihovníci. Je však třeba podotknout, že tyto materiály jsou určeny pouze pro opravy knih z průmyslově vyrobeného papíru, vyrobeného z dřevitých látek.

Základní řada materiálů pro opravy knih se jmenuje Filmoplast. Jde o papírové nebo textilní samolepící pásky, které jsou unikátní použitým pH neutrálním permanentně elastickým lepidlem.

Pro opravy natržených či vytržených stránek knih, kde poškození zasahuje do textů či ilustrací knihy je určen Filmoplast P . Jedná se o transparentní samolepící japonský papír o gramáži cca 20 g/m2, který neobsahuje kyseliny a dřevité látky, proto není náchylný ke stárnutí a žloutnutí. Permanentně elastické pH neutrální lepidlo se složkou alkalické rezervy s obsahem CaCO3. Použitím materiálů s obsahem těchto složek dochází k částečné konzervaci papírových vláken a omezení či zabránění další destrukce papíru v poškozené části listu knihy.

Stejně lze použít i další pásku Filmoplast R , což je také transparentní japonský papír o gramáži 8,5 g/m2, který neobsahuje kyseliny a dřevité látky s pH neutrálním teplem aktivovatelným lepidlem. Filmoplast R je schválen pro používání a k opravám archivních papírových dokumentů.

Speciální žehličkou se při cca 100°C aktivuje lepicí vrstva.

K opravám převazeb obálek a stránek knih, kde není překryt text, ale také k opravnému přelepení hřbetu knihy je vhodný Filmoplast P90 . Je to bílá papírová samolepící páska s celkovou gramáží cca 40 g/m2. V lepidle P90 je opět obsažena složka alkalické rezervy.

Speciální a vysoce pevnou páskou je Easy Bind Tyvek . Samolepící páska určená pro opravy převazeb především těžkých a objemných svazků je složená ze dvou vrstev papíru a polyesterových vláken.

Textilní samolepící pásky pro opravy utržených hřbetů, rohů a hran knižních desek, k opravám původních knižních desek a kloubů otvírání se nazývají Filmoplast T . Jsou vyrobené z tkaného plátna o síle 240 um a dodávají se v osmi základních barvách černé, bílé, hnědé, šedé, modré, zelené, červené a žluté v několika různých šířích.

Filmoplast SH je jemně tkaná bílá textilní páska o síle 170 um, je odolná proti natržení a také proto je vhodná pro opravy a zpevňování vazby mezi knižním blokem a deskami knihy.

K montáži obrázků na přebaly a desky knih lze použít některý z řady materiálů GUDY, což jsou oboustranně lepící fólie a lepící filmy.

Ještě před nutností poškozené knihy opravit, můžeme knihy preventivně ochránit proti poškození. K tomu jsou nejlepším prostředkem ochranné samolepící fólie, které knihu zpevní v místech náchylných k poškození. Zároveň takto ochráněná kniha je lehce udržovatelná a omyvatelná a i z hlediska hygieny a k ochraně zdraví čtenářů prospěšná. Důležitým faktorem je pak i použité pH neutrální lepidlo na všech samolepících materiálech Neschen.

Samolepící materiály a především pak ochranné fólie tvoří velkou část nabídky materiálů pro ochranu knih. Již před více než 50 lety začal Hans Neschen ve městě Bückeburg v Německu s výrobou samolepících produktů pro ochranu knih, které pojmenoval Filmolux. Toto jméno je od té doby spojováno se synonymem ochranných materiálů na knihy s nejvyšší kvalitou.

Z široké nabídky samolepících PVC a PP materiálů lze dle požadavků zvolit lesklý, matný či jinak strukturovaný povrch ochranné fólie. Dle typu vazby knihy a materiálu použitého při výrobě a potažení knižních desek lze vybrat také fólii s různými typy lepidel. Pro nelaminované paperbackové vazby lze pro snadnější instalaci použít ochrannou fólii s lepidlem s počáteční sníženou přilnavostí. Toto lepidlo umožňuje jednoduše polepit a opravit i papírové přebaly knih bez rizika poškození

a znehodnocení přebalu knihy. Na knižní desky potažené plátnem lze použít fólii s lepidlem se silnou počáteční adhezí, které pevně přilne k nerovným textilním povrchům. Důvodů proč používat samolepící materiály k ochraně knih je hned několik. Jejich použití je velmi snadné a především pak trvalé. Naopak nesamolepící materiály, většinou běžně dostupné průmyslové obalové fólie se musejí často měnit, samotnou vazbu a desky knihy zpevní pouze minimálně a navíc se pod nesamolepící fólií snadno usazuje prach a špína a také se mohou vyskytnout i plísně.

V současné době je firma Neschen jedním z předních celosvětových výrobců materiálů a technologií pro ochranu a opravy knih a papírových dokumentů. Zároveň je dodavatelem a provozovatelem technologie hromadného odkyselování moderních papírových archivních dokumentů .

Ve spolupráci s Dolnosaským státním archívem v Bückeburgu také nyní vyvíjí technologii pro hromadné odkyselování knih. Technologie pro hromadné odkyselování papírových dokumentů bude během několika měsíců zkušebně zprovozněna i v České republice.

Materiály a technologie Neschen určené pro ochranu a opravy knih a archivních dokumentů u nás výhradně nabízí společnost Ceiba s.r.o.

Aktualizováno: 02.09.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 15.08.2019 14:03
TOPlist