Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Výstava Slavné ženy Giovanniho Boccaccia

Mimořádně cennou součástí fondu Vědecké knihovny v Olomouci je sbírka prvotisků neboli inkunábulí. Vědecká knihovna jich ve svém trezoru uchovává na dvě tisícovky. K perlám olomoucké sbírky patří inkunábule z dílny ulmského tiskaře Johanna Zainera staršího. Z jeho oficíny vycházely v letech 1472–1493 knihy pozoruhodných kvalit, ve kterých se neotřelým způsobem dařilo skloubit textovou část s ilustracemi a které bezpochyby patří k vrcholům knižní produkce druhé poloviny 15. století. Čestné místo mezi nimi zaujímá první německy tištěné vydání díla Giovanniho Boccaccia De claris mulieribus (O slavných ženách).

Italský renesanční básník v něm shromáždil více než sto biografií žen z reálné historie i mytologie a stvořil tak jedno z prvních děl evropské literatury o ženách. Johann Zainer spis s německým názvem Von etlichen Frowen vytiskl v úzké spolupráci s překladatelem Heinrichem Steinhöwelem a s bohatou dřevořezovou výzdobou.

Boccaccio napsal Slavné ženy v pozdní etapě svého života a díla, kdy již byl usazeným členem florentského patriciátu, vykonával různé úřady a začal se věnovat závažnějším tématům. Text vznikal v několika fázích mezi lety 1361 a 1375. Bocaccio v něm navazuje na řadu sbírek životopisů, novinkou je ovšem fakt, že spis je věnován výlučně ženským hrdinkám.

Úspěch a vliv Slavných žen lze doložit nejen množstvím zachovaných rukopisů (jen u latinské verze je známo více než 80 exemplářů s plným zněním textu), ale i časnými překlady do národních jazyků. Steinhöwelova německá verze obsahuje 99 biografií, začátek každé kapitoly je ozdoben drobnou iniciálkou a stručným nadpisem, někde jsou v kapitolách přidány latinské citáty. V exempláři uloženém v olomoucké Vědecké knihovně je jako přívazek k Boccacciovým Slavným ženám připojeno německé vydání Petrarkovy Griseldy. Oba texty vzhledem k příbuznému zaměření spojil už při vydání inkunábule Heinrich Steinhöwel a odpovídají tomu i dřevořezové ilustrace, které se formátem i provedením shodují s výzdobou Slavných žen.

Celý konvolut vyniká bohatou výzdobou. Vedle množství dřevořezů ilustrujících jednotlivé příběhy upoutá především ozdobná lišta uvádějící kapitolu o Evě. Pozoruhodná kompozice spojuje dvě známá ikonografická témata – prvotní hřích a sedm smrtelných hříchů. Dřevořezu dominuje tělo hada s korunovanou ženskou hlavou, který nabízí Evě jablko, přičemž další již Eva předala Adamovi, sedm neřestí představuje sedm medailonků v horní části lišty.

Ústředním bodem výstavy nazvané Slavné ženy podle Boccaccia, kterou Vědecká knihovna v Olomouci pořádá v měsících dubnu, květnu a červnu, je právě originál prvotisku z roku 1473 doplněný o další inkunábule vytvořené v ulmské oficíně Johanna Zainera staršího.Je pozoruhodné, že tyto mimořádně cenné a současně atraktivní knihy dosud v Olomouci nikdy vystaveny nebyly. Prostřednictvím prvotisku je dokumentována jedna z klíčových etap vývoje knižní kultury, současně ale také expozice odpovídá na některé otázky týkající se postavení žen a jejich vnímání ve vrcholném a pozdním středověku.

Všechna zásadní fakta týkající se vzniku inkunábule a jejich tvůrců, stejně jako základní interpretaci její výzdoby přehledným způsobem podchycuje katalog výstavy, který expozici doprovází a doplňuje.

Výstavu je možné navštívit až do 13. června 2014Galerii Biblio ve Vědecké knihovně v Olomouci. Přístupná je v době otevření knihovny, to znamená od pondělí do pátku od 8:30 do 19:00, o sobotách v době 9:00-13:00. 

Pozvánka

Pozvánka k výstavě Slavné ženy Giovanniho Boccaccia


Aktualizováno: 15.04.2014Bookmark and Share
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno 28.10. 2019 zavřeno   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 21.10.2019 14:21
TOPlist