Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

ALBERT SCHWEITZER, lékař a filozof-humanista

Vědecká knihovna v Olomouci (Bezručova 2, 1. patro)
1. listopadu 1998 - 15. ledna 1999

Výstava o osobě a díle Alberta Schweitzera se opírá o rozsáhlou kolekci knih, korespondence a odborných prací z pozůstalosti prof. Eduarda Wondráka, významného olomouckého traumatologa. Sbírku zahrnující 147 knih (v češtině, němčině, angličtině, francouzštině, ruštině i čínštině) spolu s dalšími cennými materiály převzala VKOL do svého fondu v loňském roce.

Formou výstavy chceme seznámit širokou veřejnost s dílem Alberta Schweitzera, vykreslit osobnost tohoto francouzského lékaře, nositele Nobelovy ceny za mír, protestantského teologa, filozofa, humanisty a muzikologa.

Sbírka zahrnuje odborné, filozofické a teologické spisy, literaturu faktu, eseje, vzpomínky nejbližších spolupracovníků a přátel A. Schweitzera, jeho dopisy dceři a spoustu obrazové dokumentace. Zachycuje působení A. Schweitzera v Lambaréné v Gabunu, kde ze svých prostředků vybudoval nemocnici a zasvětil svůj život především boji proti lepře.

Dílo A. Schweitzera je stále aktuální, prodchnuto humanitou a úctou k životu, bojem proti válce a rasovému útlaku. Uspořádáním výstavy nad rámec běžné činnosti knihovny chceme umožnit občanům shlédnout unikátní sbírku z pozůstalosti prof. Wondráka, která bude nadále k dispozici pro jeho pokračovale a studenty ve fondu VKOL.

Na výstavě se finančním příspěvkem podela kulturní komise města rozhodnutím Rady města Olomouce ve výši 5.000,- Kč.

Aktualizováno: 22.01.2013
Redaktor: Ivana Mutnianová
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno     ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 19.09.2019 09:00
TOPlist