VĚDECKÁ KNIHOVNA V OLOMOUCI
vkol.cz

Výstava Eduard Hölzel a jeho nakladatelství a výstava ke knize Olomouc v roce 1894

1. 3. - 16. 4. 2024
Červený kostel

Když byl v roce 1844 na olomouckém Horním náměstí otevřen obchod s knihami, uměním a hudebninami, jen málokdo tušil, jak významný krok v historii knižní kultury na Moravě se právě udál. Pražský rodák Eduard Hölzel (1817–1885), majitel toho obchodu, se totiž začal vedle prodeje a distribuce knih zabývat i jejich vydáváním. Díky obratné obchodní politice a vysoké kvalitě knih Hölzlova nakladatelství velmi rychle vydobyl svému podniku opravdu dobré jméno. A to neztratil ani ve Vídni, kam své nakladatelství přeložil a kde věhlasná firma pod jménem svého nakladatele úspěšně funguje dodnes jako Hölzel Verlag.

V rámci Rakouské sezóny v Olomouci, která připadá na rok 2024, představí VKOL panelové výstavy s názvy Eduard Hölzel a jeho nakladatelství a Olomouc v roce 1894. Eduard Hölzel byl významným olomouckým nakladatelem a podnikatelem, jenž přispěl ke kulturnímu dědictví českých zemí i střední Evropy řadou uměleckých i odborných publikací a učebnic. Jednou z knih, kterou nakladatelství vydalo, byla i práce autorského dua Willibalda Müllera (kustoda Studijní /Vědecké knihovny v Olomouci) a Carla Graesera, zetě Eduarda Hölzela, Olmütz im Jahre 1894, která rekapitulovala průběh rozšiřování města v posledních desetiletích 19. století.

V rámci výstavy proběhne 26. 3. v 16.00 komentovaná prohlídka.

Projekt rekonstrukce Červeného kostela byl spolufinancován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy Ministerstva kultury ČR.